Euroopa Rohepealinna Case Study
2023. aastal sai Tallinnast Euroopa Roheline Pealinn. Tallinna Strateegiakeskus kuulutas välja avaliku hanke, et toota videod, mis näitaks, mida see tiitel endast kujutab.
■ Kliendi vajadused
Hanke dokumendis olid kirjas kliendi jaoks olulised faktorid.
// Tempokas
// Humoorikas
// Informatiivne
// Karakteripõhine
■ Teekond hanke võitmiseni
Hanke võitmiseks oli vaja esitada oma ideekavand, kuidas videod lahendatakse. Ideekavandi esitamise tegi väljakutsuvaks see, et paljud objektid, mida videos sooviti näidata ning teemad, mida sooviti käsitleda ei olnud veel täielikult valmis või olid alles teoreetilises sfääris. Et kindlustada endale hanke võitmist, pakkusin välja erinevad viisid, kuidas lahendada karateripõhisust.
■ Osutatud teenused
Eel-produktsioon
// Loovidee loomine koostöös kliendiga
// Logistika & transport
// Stsenaariumi visandamine (storyboard)
Produktsioon
// Produtseerimine
// Filmimine
// Valgustamine
// Helisalvestus
// Režii
Järel-produktsioon
// Montaaž
// Helindamine
■ Lahendus
Tekstid ja stsenaariumid valmisid kliendiga koostöös. Iga stsenaarium võttis keskmiselt kaks nädalat.
Filmimise faasis oli minu jaoks oluline diferentseerida nelja fookusteemat: nutikas, kestlik, kaasav ja õppiv. See pidi olema kõikide videote eesmärk, et vaatajad teeksid fookusteemadel vahet. Tegime castingu postituse, kus otsisime hea diktsiooniga energilist naisterahvast. Valituks osutus andekas Salme teatri näitleja Kadri Levand.
Videote algusesse lasime teha animatsioonid, mis lähtusid Euroopa Rohelise Pealinna CVI’st ning pidid olema introd, millega tutvustada fookusteemat vaatajele. Esialgne plaan oli näitleja riietus koordineerida vastavalt CVI värvidele kuid see jäi osaliselt täitmata, sest ideekavandis olid värvid pandud paika enne seda kui disainiagentuur jõudis teostada CVI välja töötamise. Seepärast on kaasava fookusteema videos näitleja riietatud kollasesse kuigi fookusteema ise on roosat värvi.
■ Filmimine
Võtteid tehti jooksvalt. Sagedasti esinesid momendid, kus ühe video stsenaariumit alles kirjutati, samal ajal kui teine oli juba filmimises. Erinevatel juhtudel toimus filmimine ametlike ürituste ajal nagu näiteks Päsküla soo taastamise talgud või siis Liikumise näituse avamine Tammsaare pargis. Mõndadel juhtudel on isegi kahe filmimise vahel kaks kuud aega, kus näiteks südasuvine Linnaruumi festival “Tulevik on täna/v” on minimaalsete vahendite ja paari statistiga lavastatud Megapiksli kontori parklas hilissügisel.■ Tulemus
Kokkuvõtlikult oli tegu väljakutsuva projektiga, mis vajas pidevat adapteerumist ning kiiret ümber mõtlemist ja planeerimist kõikide meeskonna liikmete poolt. Projekti vältel kasutati nelja operaatorit: Hannes Saard, Ragnar Esken ja Tarvo Tammeoks kuid põhiline operaator kõikidel projektidel oli Megapiksli enda Alex Brjalin. Kõiki Euroopa Rohelise Pealinna fookusteema videoid saab vaadata Tallinn European Green Capital 2023 Youtube kanalilt.